Ripplaed

Paljudes ühiskondlikes- ja ärihoonetes kasutatakse ripplagesid kauni lae kujundamiseks põrandakonstruktsiooni alla.

Ülevaade

Üldjuhul kasutatakse ripplagesid dekoratiivse lae kujundamiseks aluspinna või pööningu alla. Kuid ripplae paigaldamisel tekib paratamatul tühimik lae ja põranda aluspinna või ülal oleva katuse vahele. Tõkketa tühimikke tuleks vältida, kuna nende kaudu võib levida tuli ja müra.

Tänu oma iseloomulikele omadustele sobivad kivivillamatid ideaalselt nende tühimike eraldamiseks ning müra ja tule levimise piiramiseks.

Teatud olukordades kasutatakse ripplaesüsteeme koos helineelavate materjalidega nagu klaas- või kivivill, mis aitavad suurendada ruumi või ala helipidavust. Kohtades, kus on eriti ranged nõuded, nagu ringhäälingute stuudiod või auditooriumid, paigaldatakse perforeeritud ripplaetahvlid, mis kaetakse marliga ümbritsetud kivivillakihiga. Kivivillal on ülihead helisummutusomadused.

Knaufi soojustusisolatsiooni tooted

  • Rocksilk Smoke and Fire Barrier on valmistatud kivivillast. Elastsete mattide üks pool on kaetud tsingitud traatvõrguga, mis on kinni õmmeldud.
    Rocksilk Smoke and Fire Barrier on saadaval ka materjalina, mis on ühelt või mõlemalt poolt fooliumiga kaetud.

  • TP120A, TP440

Kokkuvõte

Knauf Insulationi tootevalikus on tuletõkkeplaadid ripplagede kohal olevate õhkvahede eraldamiseks. Need tagavad ühel ajal nii tulekindluse kui heliisolatsiooni. Knauf Insulationi tooteid võib paigaldada ka ripplagede peale, et parandada lae helipidavust. Alljärgnev tabel illustreerib tuletõkkeplaate, mis tagavad tulekindluse ja helipidavuse.

Projekteerimise põhialused

Tuletõke

Varjatud tühimikud või õhkvahed, eriti need, mis asuvad ripplagede kohal, soodustavad suitsu ja leekide levimist. Ripplae peale paigaldatavate tuletõkkeplaatide funktsiooniks on ennetada suitsu ja leekide levimist tulekindlate seinte ja vaheseinte kõrvalt.

 

Ehituseekirjad sätestavad, et tavaliselt tuleb mitteeluhoonete ripplagede peale paigaldada tuletõkkeplaadid kohtades, kus kogu hoone kõrgus ei ole ehitatud tulekindlast konstruktsioonist.

  • Kaitstud evakuatsiooniteele

  • Kohtadesse, kus koridor tuleb eraldada sektsioonideks, et vältida leekide või suitsu levimist mõlemale evakuatsiooniteele, vt järgnevalt skeemi.

Kliendi nõuded

Ehituseeskirjade nõuded kaitsevad elusid ja mitte vara. Vara kahjustuste minimeerimiseks võib hoone omanik soovida, et tuletõkkeplaadid paigaldatakse tihedamalt.

Suitsukindlus

Tuletõkkeplaadid on eelkõige mõeldud tule levimise pidurdamiseks. Illustratiivsed katsed näitavad, et 25 mm suuruste avadega traatvõrguga tugevdatud kivivill toimib ülitõhusa filtrina suitsuosakeste sissetungimise takistamisel.

Kohtades, kus suitsu- või leegikindlusele on sätestatud eriti ranged nõuded, tuleb tuletõkkeplaati, mis on kaetud fooliumiga. Fooliumiga kaetud tuletõkkeplaat sobib ka survejaotuskambrite ehitamiseks.

Heliisolatsioon

Ripplae kohal olev õhkvahe soodustab ka õhumüra levimist vaheseinte kohal. See kehtib eriti kergete moodullagede puhul.

Klaasvilla helineeldumisomadusi võib kasutada ripplagede helipidavuse suurendamiseks. Klaasvilla võib kasutada lae helipidavuse suurendamiseks ja heli järelkõla vähendamiseks alumises ruumis.

Helineelavad tuletõkkeplaadid

Paljudes olukordades, nagu näiteks haigla vastuvõtutoas on oluline, et ripplae peal olev õhkvahe ei vähenda vaheseina helipidavust. Sel juhul võib müraülekande vähendamiseks paigaldada koos ripplaega kivivillast tuletõkkeplaadi, vt järgnevaid jooniseid.

Perforeeritud metall-laed

Väga hea helipidavuse saavutamiseks võib kasutada perforeeritud või piklike avadega paneele, mille tagakülg on kaetud klaas- või kivivillaga. Õhkvahe olemasolu ripplae peal või seinavoodri taga suurendab oluliselt taga oleva soojustuskihi helisummutusomadusi.

Kuigi vahetult perforeeritud metall-lae peale paigaldatud soojustus aitab vähendada müraülekandumist, kasutatakse sellist tüüpi konstruktsiooni peamiselt heli järelkaja vähendamiseks toas või ruumis.

 

Helineeldumine

Helineeldumise all mõistetakse heli järelkaja kui müraallika summutamist müraallikaga samas toas või ruumis. Üldjuhul vooderdatakse sel juhul tuba kas osaliselt või täielikult mürasummutava materjaliga.

Kui helilaine põrkub vastu pinda, siis osa selle energiast kiirgub tagasi ja osa summutatakse. Materjali helisummutusvõime sõltub selle helisummutustegurist, mille määrab heli summutamise ja järelejäänud helienergia suhe. 65% helienergiast summutava materjali helisummutustegur on 0,65.

Kiulisest struktuurist tulenevalt on klaas- ja kivivillal võrdselt head helisummutusomadused, tänu millele on mineraalvill ideaalne materjal heli summutavaks kihiks.

Tüüpilised spetsifikatsioonid

Pooletunnine tuletõkkeplaat

Paigaldage joonisel näidatud kohtadesse üks kiht 50 mm paksust materjali Rocksilk Smoke and Fire Barrier ja kinnitage tootja soovituste järgi. Ühendage kõik liitekohad põkkliite, ülekatte või tagasipööratud servadega ja õmmelge kinni katkematu spiraalahelana 1 mm läbimõõduga tsingitud õmblustraadiga (* vajaduse korral ära jätta).

Ühetunnine tuletõkkeplaat

Paigaldage joonisel näidatud kohtadesse kaks kihti 50 mm paksust materjali Rocksilk Smoke and Fire Barrier (*fooliumiga), mille vahel on 50 mm õhkvahe, ja kinnitage tootja soovituste järgi. Ühendage kõik liitekohad põkkliite, ülekatte või tagasipööratud servadega ja õmmelge kinni katkematu spiraalahelana 1 mm läbimõõduga tsingitud õmblustraadiga (* vajadusel ära jätta).